Turizem24
david-skoko
Hrvaška

Veliki kuharski mojster, ki raje kuha za svojo družino

David Skoko je eden izmed najbolj prepoznavnih hrvaških kuharjev, ki svoje jedi že več kot dve desetletji ponuja v družinski konobi Batelina v naselju Banjole na jugu istrskega polotoka. Gledalci ga poznajo tudi iz oddaje Stari gušti, nova kužina, sodeloval je v oddaji Gordon Ramsay: Neraziskano in se tudi sicer veliko pojavlja v širši javnosti.
»Prihajam iz ribiške družine in vem, kako težko je ujeti ribo, ljudje tega včasih ne razumejo.«  



Kljub veliki prepoznavnosti tako v domači Hrvaški kot tudi širši regiji je David Skoko skromen družinski človek, ki najraje kuha za domače. »Najraje kuham za svojo družino. Že več kot dvajset let v naši mali konobi kuham na zelo svoboden način. Tam kuham, kar želim in kakor želim,« pravi kuhar, katerega restavracija oziroma bolje rečeno konoba je bila pred leti razglašena za najboljšo restavracijo na Hrvaškem. Ob tem pravi, da njihove misli in cilji niso usmerjene v nagrade in se z njimi tudi ne hvalijo. Njihovi gostje to cenijo, spoštujejo pa tudi dejstvo, da priprava sestavin ni zapletena in jim jih na krožniku ne predstavljajo zamaskiranih v drugo podobo.

Dnevni ulov sestavlja meni

Včasih je meni družinske konobe slonel na dnevnem ulovu, predvsem ulovu Davidovega očeta. Z razvojem in priljubljenostjo se je to seveda spremenilo. »Na začetku je bilo tako, da je kuhinja temeljila samo na našem ulovu. Batelina je vse leto vsak dan napolnjena in na žalost ne utegnemo ujeti dovolj za svoje potrebe. Recimo, da pride okoli 50 odstotkov rib iz našega ulova. Školjk, plavih rib, inčunov, sardel, skuš ... Tega ne lovimo in jih zato odkupujemo od drugih ribičev. V širši družini imamo tri ali štiri ribiče z drugimi ladjami, zato jemljemo tudi od njih. Seveda kupujemo ribe, a zgolj lokalne. Ko smo leta 2000 začeli, smo ponujali zgolj lasten ulov, saj je bil takrat naš cilj, da prodamo svoj ulov, pripravljen na način, ki smo ga poznali doma, za najboljši možen denar,« nam je v pogovoru zaupal David, ki dodaja, da meni pri njih sicer obstaja, a si ga gostje redko ogledajo. »Temeljimo na svežem dnevnem ulovu, ta meni pa ni tako razigran. Imamo serijo hladnih predjedi, dve ali tri vrste marinade, nekaj solat, ribjo pašteto, karpačo ... Znotraj teh jedi pa menjamo živila. Danes je pašteta morskega psa, jutri bo ugorjeva ... Ne menjamo menija, temveč živila, ki so takrat dostopna.«

Popoln izkoristek

Vse ribe imajo pri njih, ko ustvarjajo in kuhajo, enako vrednost, saj želijo vsako najbolje izkoristiti. Če delajo filirane sardele in jim ostanejo kosti, jih ocvrejo in ponudijo čips iz kosti ali jih porabijo za omake. Razlog? Ribiška vzgoja, pri kateri je bil izkoristek ulova še kako pomemben. »Stvar je v tem, da vem, koliko je moj oče delal, da je prinesel te ribe. Če prinese majhno ribo, jo moram dobro izkoristiti, da poplačam njegovo delo.«
Ravno v tem se David Skoko razlikuje od številnih stanovskih kolegov. Kuha in ustvarja s sestavinami, s katerimi je odraščal, in jih spoštuje na drugačen način. Njegova ljubezen do morja pa se občuti tudi na njegovih krožnikih. 

Podobni članki

Preberite še to

Podzemlje-Pece-kajak-61

Koroška, neodkriti raj za pustolovce in sladokusce

V slikoviti pokrajini na severu vas čakajo številna odkritja in doživetja, ki jih ne boste našli nikjer drugje na svetu.

preberi več
Katedrala sv. Jakova

Spektakularna prestolnica Šibensko-kninske županije

Leži v osrčju hrvaškega Jadrana in je znana po lepoti svojega okolja ter bogati kulturnozgodovinski dediščini. Na njenem območju sta dva narodna parka – Narodni park Krka (reka s slavnimi in številnimi slapovi) in Narodni park Kornati (arhipelag s približno 150 majhnimi otoki s kristalno čistim morjem).

preberi več
Vrbnik_otok Krk_TZ Kvarnera_ Frank Heuer

Kotički Kvarnerja, ki jih turizem še ne pozna

Za vas smo izbrali nekaj skritih kotičkov, ki jih v svojem bitu skriva hrvaški Kvarner. Jih že poznate?

preberi več
Srednjeveška trdnjava v Samoborju

Spoznajte zagrebški obroč

Čeprav zajema največje in glavno mesto države, je Zagrebška županija šele osma največja po velikosti na Hrvaškem. A zato ni nič manj pomembna.

preberi več
Kopenska vrata iz leta 1543 v luki Foša

Zadar: Od bogate zgodovine do modernega turizma

Zadar je odlična kombinacija zgodovine, narave in modernega turizma, ki zadosti pričakovanjem čisto vsakega turističnega potrošnika.

preberi več
daruvar

Termalni raj, kjer se cedita vrhunsko vino in pivo

Zabava, kultura, naravne lepote, gastronomija, športna rekreacija, rehabilitacija, medicinski in wellness programi so samo del raznovrstne turistične ponudbe, v kateri boste zagotovo našli nekaj zase. Redki so kraji v oazi miru, kot je Daruvar, ki po drugi strani ponuja toliko možnosti aktivnega počitka in dogodkov v vseh letnih časih.

preberi več
profimedia-0377669612

Kaj vse potrebujete, ko se odpravljate kampirat

Kampiranje je lahko velik zalogaj za nekoga, ki s tem nima izkušenj. Potrebni so dobra organizacija, rezervacija prostora, priprava opreme in hrane za nekaj dni vnaprej, pakiranje in še kaj.

preberi več
zdravje

Poskrbite, da bo dopust sproščen in zdrav

Velikokrat slišimo, da je boljša preventiva kot kurativa. A je že tako, da kljub vsej skrbnosti ne moremo vsega preprečiti. To se neredko izkaže za resnično prav na potovanjih, ko se kljub splošni skrbi za zdravje lahko marsikaj primeri.

preberi več
križevniška-ulica

Najlepša ulica v Ljubljani?

Nekoč temačna in prav nič privlačna ulica v središču Ljubljane se je po zaslugi direktorja Mini teatra Roberta Waltla v desetih letih spremenila v najlepšo in najbolj fotografirano ulico naše prestolnice.

preberi več
okrug

Kje na hrvaški obali lahko imate skrite zalive samo zase

Ime mesta Okrug izvira iz značilne umestitve vzdolž polkrožnega zaliva na jugozahodni strani otoka Čiovo, ki na simbolni ravni opisuje turistično ponudbo, ki je dejansko zaokrožena.

preberi več
bakar

To mesto je bilo nekoč največje na Hrvaškem

Številni, ki se po cesti vozite proti Krku, Cresu, Rabu ali bolj proti jugu Hrvaške po Jadranski magistrali, zaradi cilja spregledate številne bisere, ki se skrivajo na poti. Med njimi je tudi Bakar, mestece in pristanišče v hrvaškem primorju, ki leži ob glavni cesti Reka–Dubrovnik.

preberi več
liško-senjska-županija

Zakaj obiskati eno najredkeje poseljenih županij Hrvaške

Liško-senjska županija kljub majhnemu številu prebivalcev po površini nudi številne izjemne turistične znamenitosti. Liško-senjska županija zajema večji del pokrajine Like in del severnojadranske obale s severnim delom otoka Paga. V njej sta tudi narodna parka Plitviška jezera in Severni Velebit. V županiji lahko uživate v številnih kolesarskih in pešpoteh, planinarjenju, lovu, ribolovu, odkrivanju jam ter seveda adrenalinskih in vodnih športih.

preberi več

© Vse pravice pridržane 2024. SVET24, informativne vsebine d.o.o.